قدرت نظامی چین، بهانه “صدای آمریکا” برای ترویج چین هراسی

این گزارش می افزاید: این زیردریایی در سال ۲۰۲۱ ساخته شده است و در همان سال عملیاتی شده است.

 جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید تصمیم چین برای شلیک چند موشک در نزدیک جزیره تایوان را “غیر مسئولانه” خواند و گفت که انتظار دارد واکنش های پکن به دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در چند روز آینده ادامه داشته باشد.

پلوسی به محض وارد شدن به تایوان با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد که سفرش نقض بیانیه‌های مشترک آمریکا و چین نیست.

وی افزود: دو فروند از کشتی ها تایوان بسیار قدیمی هستند و قابلیت پرتاب موشک را ندارند. این در حالیست که دو فروند کشتی دیگر تایوان در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی ساخته شده اند و به سختی یک عامل بازدارنده در برابر چین  به  شمار می آیند.

تحرکات زیردریایی ها یکی از محرمانه ترین اسرار در هر نیروی دریایی در جهان به شمار می‌آید. براساس این گزارش،   در حال حاضر تایوان، ژاپن و آمریکا از گسترش ناوگان زیردریایی نیروی دریایی چین به شدت نگران هستند.

براساس این گزارش، کارشناسان می‌گویند تایوان توانایی مقابله با چین را بدون به روز رسانی تجهیزات نظامی خود ندارد. در حال حاضر چین روی تسلیحات و تجهیزات پیشرفته سرمایه گذاری کرده است و در عین حال می کوشد ساختار نظامی خود را برای مدرن کردن نیروهای مسلح این کشور احیا کند.

 تایوان در حال حاضر می‌کوشد تا زیردریایی های خود را بسازد، اما چین بارها از مشارکت سایر کشورها در پروژه ساخت زیردریایی تایوان جلوگیری به عمل آورده است. با این حال، تولیدکنندگان از هفت کشور، از جمله ایالات متحده و انگلیس، مخفیانه به تایوان در ارتقای زیردریایی های پیشرفته دیزلی-الکتریکی خود کمک کردند.

کربی اظهار داشت: ایالات متحده به طور کامل از تنش‌زدایی با چین از طریق دیپلماسی حمایت می‌کند و اختلافات میان چین و تایوان از طریق دیپلماسی قابل حل است و  تعهد ایالات متحده به سیاست چین واحد تغییر نکرده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرد که رزمایش های نظامی چین در اطراف جزیره تایوان در واکنش به دیدار نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، تشدید افراطی تنش ها، غیرقابل توجیه و تحریک آمیز است.

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که واشنگتن اقدام بحران زا انجام نخواهد داد اما به حمایت از متحدان منطقه‌ای و انجام عبور و مرور هوایی و دریایی استاندارد از طریق تنگه تایوان ادامه خواهد داد. بلینکن ادامه داد ما هر جا که قوانین بین المللی اجازه دهد پرواز و کشتیرانی انجام خواهیم داد.

وی افزود: سفر ما یکی از چندین هیات کنگره به تایوان است – و به هیچ وجه با سیاست دیرینه ایالات متحده که بر اساس قانون روابط تایوان در سال ۱۹۷۹، بیانیه‌های مشترک ایالات متحده و چین و تضمین‌های ۶ گانه هدایت می‌شود، در تضاد نیست.

در مقابل، تایوان دارای چهار کشتی است. دو تا از آنها قدیمی است و به دوران جنگ جهانی دوم بر می گردد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز می گوید: تشدید اقدامات تحریک آمیز پکن و تلاش طولانی مدت آن برای تغییر وضعیت موجود، قابل توجه است.

ست کراپسی، بنیانگذار و رئیس اندیشکده دفاعی موسسه یورک تاون و معاون سابق معاون وزیر نیروی دریایی ایالات متحده، بر این باور است که این زیردریایی را به دلیل برخورداری از جدیدترین فن آوری ها نمی توان نادیده گرفت.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای انگلیسی زبان صدای آمریکا، در حال حاضر شماری از کارشناسان در خصوص میزان آمادگی تایوان برای مقابله با چین ابراز نگرانی کرده اند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از روزها جنجال آفرینی درباره سفرش، سرانجام شامگاه سه شنبه ۱۱ مرداد ماه وارد تایوان شد و در تاریکی شب مورد استقبال مقام‌های این جزیره قرار گرفت.

بلینکن مدعی شد که هیچ توجیهی برای این واکنش نظامی افراطی و تشدیدکننده وجود ندارد و اکنون چینی ها  اقدامات خطرناک را افزایش داده‌اند.

وزارت خارجه چین نیز در اعتراض به سفر پلوسی به جزیره تایوان، سفیر این کشور را احضار کرد.

بر اساس گزارشی که اوایل سال جاری توسط سرویس تحقیقات کنگره منتشر شد، چین به طور پیوسته در حال مدرن سازی نیروی زیردریایی خود بوده و انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ به ۷۶ کشتی برسد.

«نیوال نیوز»، روزنامه رسمی نیروی دریایی سلطنتی انگلیس، در ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد ماه) سال جاری در گزارشی نوشت: ناوگان دریای شرقی چین، که مسئول انجام عملیات در اطراف تایوان به شمار می آید، به  جدیدترین زیردریایی غیرهسته ای مجهز شده است.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که پس از ورود پلوسی به جزیره تایوان منتشر شد، گفت که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84859535/%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AC-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C

 این در حالیست که چین در حال حاضر حدود ۶۰ زیردریایی معمولی دارد.

بر اساس این گزارش، بودجه دفاعی چین در سال۲۰۲۲میلادی حدود ۲۳۰ میلیارد دلار برآورد شده است که دومین بودجه دفاعی جهان را پس از آمریکا به خود اختصاص می دهد.

«ریچارد استیرن»، تکنسین سابق زیردریایی که برای نیروی دریایی ایالات متحده کار می کرد، در گفتگو با صدای آمریکا گفت: «تایوان امروز دارای چهار کشتی قدیمی است که از فناوری بسیار قدیمی برخوردار است.»

پس از سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، چین بزرگ‌ترین رزمایش نظامی خود را در تنگه تایوان برگزار و در نزدیکی این جزیره چند موشک شلیک کرد.