افزایش احتمال سفر پلوسی به تایوان با وجود هشدارهای جدی چین

در همین حال دفتر پلوسی اعلام کرده است که سفر وی به تایوان امکان پذیر است اما تائید نشده است. 

کارشناسان سیاسی پیش بینی می‌کنند که با توجه به هشدارهای شدید پکن، احتمال لغو سفر پلوسی به تایوان زیاد است و در صورت انجام این سفر واشنگتن لازم است تا هزینه‌های آن را بپردازد و این هزینه‌ها می‌تواند منجر به بروز تنش در این منطقه از جهان همزمان با درگیری‌ها در اوکراین باشد.  

گفته می‌شود که پلوسی قصد داشت در ماه آوریل (فروردین) به تایوان سفر کند اما برنامه سفر وی به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. 

شی جین پینگ رئیس جمهور چین بامداد جمعه با جو بایدن همتای آمریکایی خود به مدت ۲ ساعت گفت وگو کرد. 

تایوان جزیره‌ای خودمختار در شرق چین و تحت حاکمیت دولت مرکزی چین است و پکن در چارچوب سیاست «چین واحد»، این جزیره را جزئی از سرزمین خود می‌داند با این وجود دولت آمریکا به رغم اعتراض‌های پکن در سال‌های اخیر و به ویژه در دولت کنونی فروش تسلیحات نظامی به جزیره تایوان و حمایت از جریان‌های جدایی طلب این منطقه را افزایش داده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84837734/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%BE%D9%84%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86رسانه‌های چین اعلام کردند که این رزمایش نظامی با استفاده از مهمات واقعی، در روز شنبه در آب‌های پینگاتن در فوژو در استان فوجیان واقع در شرق چین برگزار خواهد شد.

در همین حال، ژائو لی جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که پکن در صورت انجام شدن این سفر، برخورد جدی با آن خواهد داشت. 

نانسی پلوسی روز جمعه (به وقت آمریکا) سفر چند روزه خود را به شرق آسیا آغاز خواهد کرد. 

در روزهای اخیر تنش‌ها میان دو کشور بر سر سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان افزایش یافته است. 

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، سی ان ان گزارش داد که دیدار پلوسی از تایوان احتمالا در روزهای اولیه سفر وی به آسیا انجام خواهد شد.

به گزارش ایرنا، درمیان افزایش تنش‌ها با آمریکا بر سر سفر احتمالی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور به جزیره تایوان، چین روز جمعه از برگزاری یک رزمایش بزرگ در نزدیکی تایوان خبر داد.

سفر وی به تایوان اولین سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره در طول ۲۵ سال برشمرده می‌شود. 

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: در مورد تایوان، بایدن تاکید کرد که سیاست آمریکا تغییر نکرده و آمریکا به شدت با تلاش‌های یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود یا تضعیف صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان مخالف است. 

از سوی دیگر، گنگ شوانگ معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد روز جمعه در اظهارات خود در شورای امنیت که به آمریکا اشاره می‌کرد، گفت: نباید عزم چین برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را دست کم گرفت. امیدوارم کشور مربوطه این امر را به وضوح ببیند و با آتش بازی نکند.